تحمل زن‌ستیزی مانند تحمل نژادپرستی است

بدست K.

photo_2016-10-16_11-08-09

زن ستیزی یا Misogyny چیزی است هم‌ردیف نفرت نژادی یا دینی. مانند نفرت نازی‌ها از یهودی‌ها. نفرت این‌روزهای راستگرایان افراطی از مسلمانان. نفرت داعش از ایزدی‌ها و شیعیان. نفرت برخی شیعیان از بهائی‌ها. این پدیده‌ها به سریع‌ترین شکل ممکن به عامل تبعیض تبدیل می‌شوند و در حالت رادیکال می‌توانند فجایع بشری به بار بیاورند. مانند هالوکاست یا کشتارهای داعش در عراق و سوریه.

همانقدر که نفرت نژادی غیرقابل تحمل است، زن‌ستیزی هم نباید تحمل شود. شما اگر یک آگهی ببینید که در آن، عرب‌ها به جوجه تیغی و باقی مردم به ماهی درون کیسه پلاستیکی تشبیه شده‌اند، شوکه می‌شوید و خیلی سریع انزجارتان را نشان می‌دهید. احتمالا خیلی‌ها در شبکه‌های اجتماعی اعتراض می‌کنند. شاید یکی پیدا شود و در یک اعتراض مدنی چنین پوستری را پاره کند و از بین ببرد.

اما به دلایل زیادی، زن‌ستیزی دولتی که به شکل نظام‌مند از سوی جمهوری اسلامی تبلیغ می‌شود، با نرمی عجیب و غریبی از سوی جامعه روبه‌رو است. در این پوستر، زنی که به شکل سفت و سخت حجاب ندارد (یعنی اکثریت مطلق زنان ایرانی)، جوجه‌تیغی‌هایی هستند که هر لحظه می‌توانند دنیای دیگران را زیر و رو کنند. این رادیکال‌ترین شکل توهین به زنان است که به دلیل اغماض در برابر پدیده زن‌ستیزی، حتی ارزش یک نامه اعتراضی معاون رییس جمهور را ندارد.

تحمل زن‌ستیزی مانند تحمل نژادپرستی است. بی‌هیچ تعارفی.

(حاشیه بی‌اهمیت ماجرا هم این است که این تصویر از آگهی فولکس واگن کپی شده. در تشبیه آگهی اصلی، جوجه‌تیغی، خودرویی است که به سنسورهای پارک ماشین مجهز است و می‌تواند بدون آسیب‌زدن به ماهی‌ها، در این صف قرار بگیرد یا در واقع پارک کند. فقط یک زن‌ستیز رادیکال می‌تواند از دیدن آن آگهی، چنین تبلیغ و تشبیه نفرت‌پراکنی به ذهنش برسد و آن را در ایران اجرا کند.)

Advertisements