Breaking Bad: پایان قابل پیش‌بینی مستر وایت با نمره قبولی بالا

بدست K.

breaking-bad

یک سریال تلویزیونی با پایانش می‌تواند به اوج برسد یا برای همیشه از بین برود. لاست را یادتان هست؟ پایان مزخرفش نابودش کرد. برعکس سوپرانوز یا یک پایان بی‌نظیر رفت به اوج هر چه جدول و رده‌بندی.

حالا نوبت به Breaking Bad (زدن تو کار خلاف) رسید. یک سریال به شدت دیدنی که این هفته آخرین قسمتش پخش شد. ماجراهای یک معلم شیمی به نام Mr. White که در قسمت اول می‌فهمد سرطان گرفته و به زودی می‌میرد، برای همین «می‌زند تو کار خلاف» تا پولی برای آینده همسر باردار و پسر نوجوانش به جا بگذارد.

سریال از نخستین قسمت، نفس‌گیر و پرماجرا است. در حقیقت قسمت اول این سریال یک فیلم سینمایی به شدت جذاب است. خط داستان به غیرطبیعی‌ترین شکل ممکن پیش می‌رود و شبیه یک اثر دست‌ساز قیمتی و خوش‌تراش، هیچ حرف و سکانس و ادای اضافه‌ای ندارد تا ریتم سریال آسیب ببیند. برعکس، ترتیب ماجراها، معماهایی که طرح می‌شوند و پاسخ‌های دور از انتظاری که دارند، به همراه قصه‌ای که لایه‌لایه پیش می‌رود، مخاطب را به سریال می‌چسباند و به سختی می‌توان در میانه یکی از قسمت‌هایش رفت توالت!

در کنار هیجان مداوم سریال، شخصیت‌های سریال همانقدر که واقعی و نزدیک به ما – نزدیک به زندگی روزمره ما و دنیای اطرافمان – هستند، در عین حال تصمیماتی می‌گیرند که از میان همان آدمهای ساده اطراف ما، از هر ۱۰۰ نفر یک نفر می‌گیرد. و همین زندگیشان را برای یک سریال تلویزیونی جذاب می‌کند.

ضمن اینکه در ادامه رواج دائمی شخصیت‌های بد در سریال‌های تلویزیونی در سالهای اخیر، مستر وایت هم در عمل مانند تونی سوپرانو یا دکستر، خلافکار است و بی‌وقفه با قانون می‌جنگد. اما در عوض شبیه به باقی شخصیت‌های دوست‌داشتنی خلافکار، قانون خودش را دارد که اتفاقا برای جذب همدلی مخاطب بسیار کارساز است و اصولا قانونی خوب و اخلاقی به نظر می‌رسد. قانونی که در آن تولید شیشه برای معتادان کار چندان بدی هم نیست و می‌توان راحت آدم کشت!

از همه اینها مهمتر، Breaking Bad پایانی دارد که هر قدر قابل پیش‌بینی به نظر بیاید باز هم به زیبایی تهیه شده و بعد از ساعت‌ها خشم و خوشحالی و بدحالی و عصبانیت و افسردگی و خنده و گریه سریال، احساس رهایی عجیبی در آدم ایجاد می‌کند. در سکانس پایانی، بار همه این احساسات از روی دوش آدم برداشته می‌شود. برخلاف سوپرانوز که هیجان سریال هنوز توی گلوی من گیر کرده!

بهترین قسمتهای سریال هم اولین و آخرین قسمت سریال بودند. این برای قصه‌نویس تلویزیون و گروه تولید یک موفقیت بزرگ است. بماند که من واقعا قسمتی را به خاطر ندارم که بتوان بگویم قسمت بدی بوده! Breaking Bad در اوج شروع شد. در اوج ماند. در اوج تمام شد.

Advertisements