شور انتظار برای «بی بند» با طعم نوستالژی «سرخس»

بدست K.

این یک گروه ساده و همیشگی راک فارسی نیست، بلکه گروهی است که می‌تواند نظر شما را درباره راک فارسی تغییر دهد و ساعت‌ها آهنگ‌هایشان را گوش کنید.

اگر تجربه بهزاد خیاوچی با گروه جدیدش به نام «بی بند» شبیه گروه پیشین او یعنی گروه سرخس (لینک به یوتیوب) باشد، تردید نکنید که آلبوم تازه گروه می‌تواند برایتان تجربه کاملا متفاوتی باشد و حتی اگر شنونده راک فارسی نیستید هم، برای مدتی راک گوش کنید.

اولین آلبوم این گروه جدید به نام «نمی‌شنوم صداتو» شش روز دیگر منتشر خواهد شد: اول ژوئیه – بیست و یکم خرداد ماه. بیست و یکم ژوئن – اول تیرماه.

من هنوز این آلبوم را نشنیده‌ام اما چیزی که مرا برای شنیدن آن بی‌تاب کرده و چنان هیجان‌زده شده‌ام که پیش از شنیدن آلبوم، چند خطی درباره آن بنویسم، ویدیوی یکی از آهنگ‌های این آلبوم است که پیشاپیش در یوتیوب منتشر شده است.

در همان ثانیه‌های اول ویدیو وقتی بهزاد خیاوچی را از گروه قدیمی سرخس شناختم، خوشحال شدم. و زمانی که بهزاد شروع کرد به خواندن و آنچه شنیدم، درست به اندازه سرخس٬  اوریژینال و متفاوت بود٬ خوشحالی‌ام چندین برابر شد.

خاطره من از گروه سرخس، آلبومی است به نام «مرداد ۸۵» که هر چند یکدست نبود و فاصله قطعه خوب و بدش زیاد بود، اما یکی از آثار ناب دهه ۸۰ راک فارسی بود و قطعا در فهرست ۱۰ آلبوم برتر من از موسیقی زیرزمینی این دهه، جا دارد.

حالا بعد از این همه سال، شنیدن موسیقی گروهی که به شدت صدایش شبیه به صدای سرخس است، لطف بسیاری دارد.

یکی از ویژگی‌های دلچسب سرخس، اشعار پرشورش بود، اشعاری که نشان می‌دادند بهزاد برخلاف بسیاری از موزیسین‌های زیرزمینی، حرفی برای گفتن دارد. و این حرف‌ها هم متلک‌های عامه‌پسند سیاسی یا دلمایه‌های فلسفی عمیق نیستند. بلکه بیان صاف و  ساده هنرمندی است که گاه مرا – مخاطب را … مخاطبی که جوانی است ایرانی، در پایان دهه ۲۰ و آغاز دهه ۳۰ زندگی – به تصویر می‌کشد.

من از دیدن و شنیدن خودم در ترانه‌های سرخس لذت بسیاری برده‌ام. حالا نخستین آهنگ گروه تازه یعنی «بی بند» (لینک به فیس‌بوک) دقیقا همان احساس را در من بیدار کرده. این آهنگ نامش هست: یه چیزی به بده به من که بزنم٬ نباشم.

ویدیو را در این پایین ببینید و از همین حالا روزشماری کنید تا آلبوم «بی بند» منتشر شود و کیفیت همه آهنگ‌هایش به خوبی همین آهنگ باشد.

Advertisements