عکس چه‌گوارا و جان لنون ساختگی است

بدست K.

عکس چه‌ گوارا و جان لنون که رو در روی هم گیتار می‌زنند واقعی نیست. و به نظر می‌آید٬ کسی که عکس را درست کرده و با متنی آن را در سال ۲۰۰۸ میلادی منتشر کرده هم قصد گول‌زدن مردم را نداشته.

اگر متن را جستجو کنید در نهایت به این پست وبلاگی می‌رسید. این همان متنی است که همه آن را کپی کرده‌اند و منتشر کرده‌اند و بعضی‌ها به منبع اشاره کرده‌اند. در کامنت‌های همین متن، نویسنده نوشته که عکس واقعی نیست و متن را هم از جای دیگری برداشته. منبعی که او معرفی می‌کند، وب‌سایت یا وبلاگی است که دیگر وجود ندارد.

بهرحال از کامنت‌ها اینطور برمی‌‌آید: یک وبلاگ‌نویس آرمانگرا که علاقه زیادی به هر دو نفر داشته٬ در متنی نوشته که «تصور کنید» این دو هم را می‌دیدند. قصه‌ای که نوشته این است: در یک غروب افسرده دسامبر سال ۱۹۶۶ میلادی در شیکاگو، درست بعد از کنفرانس خبری معروفی که جان لنون در آن مجبور شد درباره اظهارنظر خبرسازش٬ به سئوالات خبرنگاران پاسخ دهد، (همان اظهارنظر که گفته بود بیتلز از عیسی مسیح هم مشهورتر است) «تصور کنید» جان لنون و چه‌ گوارا هم را می‌دیدند و برای هم ساز می‌زدند.

در واقع وبلاگ‌نویس خالق این قصه با این اعتقاد که هر دوی این افراد٬ سفیر صلح هستند این عکس را – احتمالا در فوتوشاپ – درست کرده و منتشر کرده است.

این عکس مانند کرم آرام آرام در اینترنت خزیده و منتشر شده تا بالاخره بعد از پنج سال، چند هفته پیش به دست یک ایرانی رسیده و او هم آن را در فیس بوک منتشر کرده و این روزها٬ دوباره به شکل خزنده‌ای٬ به یک افسانه تازه در میان ایرانی‌ها دامن می‌زند: دیدار جان لنون با چه‌ گوارا!

فارغ از این توضیحات، اصولا علاقه‌مندان هر دو نفر با یک حساب سرانگشتی هم می‌توانند به این نتیجه برسند که این عکس ساختگی است.

اول از همه٬ چنین دیدار مهمی در زندگینامه‌های دو طرف نیامده. همین کافی است برای اینکه بپذیرید چنین دیداری رخ نداده است. درگیر تئوری توطئه نباشید و فکر نکنید که چنین اتفاق جالبی، عمری از چشم جهان مخفی مانده و ناگهان سال ۲۰۰۸ فاش شده است! چرا باید اصولا چنین دیداری مخفی بماند؟!

دوم اینکه چه‌ گوارا در سال ۱۹۶۴ میلادی به آمریکا رفت٬ نه سال ۱۹۶۶ میلادی.

سوم٬ چه‌ گوارا همراه با هیات نمایندگی کوبای انقلابی برای حضور و سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفت و نه به شیکاگو.

دیگر اینکه در سال ۱۹۶۴ میلادی٬ تازه حضور بیتلز در بازار آمریکا آغاز شد. این سال٬ شروع موفقیت خیره‌‌کننده بیتلز در آمریکا هم هست. جان لنون هم طبیعتا٬ هنوز عضو بیتلز بود. یعنی شروع راهی که در نهایت به جداشدن جان لنون و افکار صلح‌طلبانه و ضدجنگش ختم شد. تصویری که امروز از جان لنون وجود دارد٬ در سال ۱۹۶۴ میلادی که چه‌ گوارا به آمریکا رفت٬ هنوز شکل نگرفته بود. لنون در آن سال‌های بیتل‌مانیا٬ یک جوان قرتی بود با دوجین آهنگ عاشقانه. نه یک فعال صلح طلب با آهنگهای Imagine و Give Peace a chance.

از همه اینها مهم‌تر٬ زمانی که ادعا می‌شود این عکس گرفته شده٬ درست همان ماههایی است که چه‌ گوارا غیب شده بود! دولت کوبا در آن زمان اعلام کرد که چه‌ گوارا در حال کمک به ملل تحت ستم برای انقلابی تازه است. چه‌ گوارا در این زمان به شکل مخفیانه در حال آماده‌سازی مقدمات انقلاب بولیوی بود که چند ماه بعد شکست خورد و به مرگش انجامید. بعید است میانه مبازره زیرزمینی در کوههای بولیوی برای ساززدن با لنون مخفیانه سری به شیکاگو زده باشد!

باور کنید من هم بدم نمی‌آمد که این عکس واقعی بود. و اگر واقعی بود می‌تواست عصاره آرمانگرایی قرن بیستمی بشر باشد. ولی خب، واقعی نیست. درست شبیه آرزوهای همان آرمانگراهای دهه شصت و هفتاد که بعد از این همه سال، بیشتر شبیه رویاهای پر شر و شور ۱۸ سالگی می‌مانند.

Advertisements