نسخه تقلبی گوگوش٬ ساخت ازبکستان

بدست K.

چند روزی است که آلبومی منتشر شده از یک خواننده ازبک به نام «گوگوشا». بله درست نوشتم. اشتباه تایپی نیست! اسمش همین است: «گوگوشا – Googoosha»

وقتی برای اولین بار این خبر را دیدم یاد محصولاتی افتادم که زمانی در تایوان تولید می‌شدند و نامشان تغییر شکل یافته محصولات معروف ژاپنی بود.

حالا یک نفر همین تاکتیک بازاریابی را در آسیای میانه پیاده کرده. جایی که گوگوش٬ خواننده ایرانی٬ محبوبیت خیره‌کننده‌ای دارد.

اما گوگوشای ازبکستان حتی از محصولات تقلبی تایوانی هم ناامیدکننده‌تر است.

نام واقعی او «گلنار کریموا» است (که در واقع یعنی گلنار کریمی یا کریم.) بزرگترین دختر اسلام کریموف٬ دیکتاتور ازبکستان که عنوان ریاست جمهوری را یدک می‌کشد.

گلنار خانم٬ چند سالی است که نام هنری خود را گذاشته گوگوشا و تا قبل از این آلبوم که نخستین آلبوم او نیز هست٬ چند تک ترانه منتشر کرده بود.

روی جلد اولین آلبوم گوگوشا

او حتی برای توضیح اینکه چرا این نام را انتخاب کرد٬ همان قصه‌ای را تعریف می‌کند که گوگوش خودمان تعریف می‌کند! او می‌گوید پدرش از کودکی او را به این نام می‌خوانده است.

گوگوشا برخلاف گوگوش ایرانی٬ در کشور خودش کیابیای قابل توجهی دارد و دو سالی است که سفیر ازبکستان در  مقر ژنو سازمان ملل است و در یک خانه 20 میلیون دلاری در حومه ژنو زندگی می‌کند.

ضمن اینکه پرس و جوی گذری٬ مرا به این نتیجه رساند که او در میان مردم ازبکستان هم محبوبیتی ندارد و حتی سعی می‌کند با کارهایی شبیه به همین انتشار آلبوم٬ در قلوب ازبک‌ها جایی برای خود باز کند.

اما مهمترین تفاوت گوگوشا با گوگوش٬ اینها نیست.

تفاوت اصلی در این است که گوگوشا٬ نماد کاملی از هنرمند دولتی وابسته است که با پول حکومت٬ آلبوم منتشر کرده است و رسانه‌های کشورش جز در ستایش او چیز دیگری نمی‌توانند بنویسند.

گوگوش نماد هنرمند مردمی است که حتی وقتی بازار واقعی عرضه هنرش، یعنی ایران اسلامی را از دست داد٬ باز در دل مردم زنده ماند و وقتی بعد از دو دهه سکوت رفت روی صحنه٬ ملتی ذوق کردند و اشک ریختند و برایش هورا کشیدند. ضمن اینکه رسانه‌های کشورش جز در تقبیح او چیزی نمی‌توانند بنویسند.

Advertisements