یک خانواده مدرن برای نجات ایرانیان!

بدست K.

من يک تئوری خودساخته‌ای دارم درباره لزوم تماشای فيلم و سريال کمدی برای ايرانيان اين روزگار. خصوصا آنها که خبرهای روز را دنبال می‌کنند. اين يکی از راههای درمان «افسردگی» ناشی از خبرهای بد کشور است. (حتی حدس می‌زنم يکی از دلايل محبوبيت خيره‌کننده سريال‌های کمدی ايرانی هم مبارزه ناخودآگاه جامعه با فشارها و خبرهای بد روزمره است.)

يکی از راحت‌ترين راهها هم پيدا کردن سريال کمدی باب دندان است. سليقه کمدی آدمها هم که متفاوت است. شايد به همين دليل است که مرورها و نقدهای روزمره گاه به کار نمی‌آیند.

بهرحال در ادامه می‌خواهم چند خط درباره يکی از محبوب‌ترين سريال‌هايی بنويسم که يکی دو سالی است حسابی سرگرمم کرده: «خانواده مدرن».

تنها باری که سعی کردم با علاقه درباره اين سريال برای دوستانم حرف بزنم، خيلی زود فهميدم که اصلا با سليقه آنها سازگار نيست. برای همين اگر سريال را ديديد و خوشتان نيامد، بدانيد که سليقه کمدی شما با من سازگار نيست. همين!

الان چند هفته‌ای است که فصل سوم سريال «خانواده مدرن» به پايان رسيده و برای همين اگر در دسته کسانی هستيد که دوست داريد سريال‌ها را پشت سرهم ببينيد و حوصله صبر يک هفته‌ای را نداريد، «خانواده مدرن» اين روزها برايتان گزينه مناسبی است.

سريال ماجرای سه خانواده امروزی است و هر قسمت معمولا دو خط داستانی دارد که به شکل موازی روايت می‌شوند. و شکل این روایت هم مستندگونه است. یعنی در لابه‌لای سکانس‌های داستانی با شخصیت‌های داستان مصاحبه می‌شود. شبیه یک مستند که البته مستند واقعی نیست.

و سراسر فصل، يک خط روايت مشترک و طولانی ندارد. از اين نظر شبيه به سريال فوق‌العاده و استثنايی «اشتياقت را کنترل کن – Curb Your Enthusiasm» نیست. اين شايد مهم‌ترين کمبود اين سريال باشد.

از آنسو شخصيت‌پردازی اين سريال به شدت قوی‌تر از سريالی مانند «اشتياقت را کنترل کن» است. شايد علتش اين باشد که اصولا هر قسمت با شخصيت‌هايی تکراری سروکار دارد و نياز دارد که آنها را به بهترين شکل بپروراند.

به ن‍‍ظر من حتی ويدئوی تبليغاتی سريال که همه‌اش از قسمت اول سريال برداشته شده، تا اندازه‌ای قدرت شخصيت‌پردازی سازندگان را نشان می‌دهد. حتی جنس کمدی هم در همين ويدئو هويداست.

اين ويدئو را ببينيد. اگر قاه‌قاه خنديديد، «خانواده مدرن» می‌شود سريالی که به راحتی شما را از خبرهای بد دوربرتان جدا می‌کند و برای دقايقی شما را حسابی می‌خنداند.

اگر هم از ديدن اين ويدئو خنده‌تان نگرفت، از باقی سريال هم خوشتان نخواهد آمد. بگرديد سريال مناسب سليقه خودتان را پيدا کنيد تا بتوانيد راحت‌تر اين حس شبيه به قيرسياه را از روی روان ايرانی‌تان پاک کنيد.

Advertisements