شکوه خوش‌لباسی و سردبیری یک مجله میلیونی

بدست K.

هفته پيش، بسیاری از رسانه‌های معتبر جهان خبر دادند که جلد دوم رمان پرفروش «شيطان پرادا می‌پوشد» در سال ۲۰۱۳ به بازار خواهد آمد. جلد دوم اين کتاب بسيار پرفروش با نام «انتقام پرادا می‌پوشد: شيطان بازمی‌گردد» منتشر خواهد شد. در اين نوشته درباره اين رمان، فيلمی که از روی آن ساخته شده و منبع الهام آن می‌خوانيد:

 يک زن قدرتمند که هميشه عينک آفتابی به چشم دارد، شيک پوش است و لباس‌های گران‌قيمت می‌پوشد، به سردی و سنگدلی شهره است و البته، روزنامه‌نگار است؛ سردبير نشريه‌ای که تيراژی ميليونی دارد و در يک صنعت ۳۰۰ ميليارد دلاری، حرف اول را می‌زند: آنا وينتور با موهای هميشه کوتاه و افسانه‌هايی که دنبالش می‌کنند، سوژه فوق‌العاده‌ای برای دنيای سرگرمی است.

 او در دو دهه گذشته، سردبير پرفروش ترين مجله صنعت مد بوده است: «ووگ  – Vogue»

 دختر جوانی به نام لورن وايزبرگر، تنها ۱۰ ماه دستيار اين زن استثنايی بوده و اين ۱۰ ماه را به تجارتی پولساز تبديل کرده است. لورن سال ۲۰۰۳ رمان «شيطان پرادا می‌پوشد» را منتشر کرد، ماجرای دختر جوانی که دستيار سردبير يک نشريه بسیار موفق مد و لباس در منهتن است.

گويا علاقه برای خواندن درباره آنا وينتور، به شکل ديوانه‌واری بالا بود …

 هر چند که در کتاب هيچ اسمی از آنا وينتور واقعی و مجله «ووگ» نيست، اما سابقه نويسنده در مجله «ووگ» همه را به اين نتيجه رساند که اين کتاب رمانی است درباره «ووگ» و سردبير مرموزش که هميشه عينک آفتابی می زند.

 گويا علاقه برای خواندن درباره آنا وينتور، به شکل ديوانه‌واری بالا بود چون نزديک به يکسال، اين رمان در صدر فهرست پرفروش‌های نيويورک تايمز باقی ماند.

 در سال ۲۰۰۵ هم فيلم موفقی با همين نام به بازار آمد. مريل استريپ که نقش سردبير بداخلاق را بازی می‌کرد، در خلق شخصيتی که از همه نظر به آنا وينتور شبيه باشد، کوتاهی نکرد.

 اما نگاه نويسنده کتاب به شخصيت آنا وينتور، نگاهی دوگانه است. او هم آنا وينتور را به تندی سرزنش می‌کند و هم می‌ستايد.

 در اين رمان – و طبيعتا در فيلم – تنها مساله ساده و کلیشه‌ای رئيس بداخلاق و سخت‌گير مطرح نيست٬ بلکه صحبت از مرزی است که ميان پولدارهايی با لباس‌های گران قيمت و کيف‌های مارک دار و «جوان‌های بچه باحال» وجود دارد.

 رقابتی که در رمان ديده می‌شود، دعوا بر سر معيار باحال بودن است. کسانی هستند که پرادا می‌پوشند، کيف و کفشهای رنگارنگ دارند و کمدهای لباسشان پر است از لباسهای گران قيمت. گروه ديگر هم لزوما بدلباس نيستند بلکه با غروری روشنفکرانه، صنعت بزرگ و ميلياردی مد و لباس را نکوهش می‌کنند و مدام از کله‌ پوک بودن مدلهای لباس حرف می‌زنند.

 آنها که شلوار جين و تی‌شرت می‌پوشند باحال‌ترند يا آنها که کفش پاشنه بلند و دامن‌های شيک می‌پوشند؟

 نکته درخشان ماجرا جايی است که مستند «شماره ماه سپتامبر» را ببينيد. اين مستند در سال ۲۰۰۷ ميلادی ساخته شده و درباره تهيه شماره ماه سپتامبر مجله «ووگ» است و طبيعتا آنا وينتور، قلب تپنده اين مستند است.

 در اين مستند، آنا وينتور در لفافه٬ چندين بار به جدال ميان هوادارنش و کسانی که با نگاهی از بالا آنها را مسخره می‌کنند، اشاره می‌کند.

او از نزديک اين جماعت را می‌شناسد. پدرش در لندن سردبير «ايوينينگ استاندارد» بوده و يکی از برادرهايش از دبيرهای سياسی روزنامه گاردين است. او با چهره‌ای غمزده می‌گويد: «کار من مايه تفريح آنهاست. همين. مايه تفريح آنهاست.»

 و اين زنی است که از سوی مهم‌ترين توليدکنندگان لباس و طراحان مد دعوت می‌شود تا قبل از هرکسی کارشان را ببيند و نظر بدهد. طراحان ميليونر و به شدت موفق در برابر آنا وينتور، لرزان و مضطرب، لباسهايشان را به نمايش می‌گذارند و تنها يک اشاره او کافی‌ است تا ميليون‌ها دلار نصيب کسی شود يا از کسی دريغ شود.

 تيراژ شماره سپتامبر مجله «ووگ» که شماره استثنایی دنیای مد است٬ به ۱۴ ميليون نسخه می‌رسد و از هر ۱۰ زن آمريکايی، يکيشان اين شماره «ووگ» را می‌خرد. این یعنی او روزنامه‌نگاری است با قدرتی حيرت‌آور.

 اين مستند برای روزنامه‌نگاران از زاويه‌ای ديگر هم جذاب است. اگر می‌خواهيد ببينيد روزنامه‌نگاران، عکاس‌ها و صفحه‌بند‌ها در اين عالی‌ترين سطح کيفيت بصری چگونه کار می‌کنند، اين مستند را از دست ندهيد. آنا وينتور، همه چيز را – هر گونه رفاقت و رابطه کاری و هر چيزی را – فدای کيفيت مجله‌اش می‌کند.

 اگر در دسته آدم‌هايی هستيد که معتقديد صنت عظيم مد و لباس و کفش و ساعت، زرق و برق بی‌محتوايی است که فقط به درد سرمايه‌دارهای خونخوار و زنان و مردان بی‌مغز و سطحی می‌خورد، به همين لباس که همين حالا تنتان است نگاه کنيد. هر چه تن شماست، از مدلش تا رنگش تا طرح رويش، نتيجه خلاقيت يک طراح لباس است که خود همان طراح لباس، نتيجه صنعت ۳۰۰ ميليارد دلاری مد است.

Advertisements