بودجه تصویب شد، مرغ خودمان حسابی غاز است

بدست K.

چند روزی از تصویب بودجه ۴۶۲ میلیارد دلاری دولت ایران گذشته، اما قایم باشک بازی حکومت ایران با رسانه‌ها برای پاسخ دادن به هر سئوالی که ربطی به پول داشته باشد باعث می‌شود که کسی درست نداند بالاخره درآمد این ممکت چقدر است و این پول چطور خرج می‌شود؟!

پارسال رقمی که در مجلس شورای اسلامی تصویب شد، حدود ۵۰۰ میلیارد دلار بود. با این رقمها کافی است که آدم سری بزند به بانک اطلاعاتی سازمان سیا و یک مقایسه ساده بکند تا ببیند میهن اسلامی، از این نظر کجای جهان ایستاده است.

در اینجا می توانید دخل و خرج کشورهای دنیا را در سال ۲۰۱۱ میلادی ببینید. متاسفانه من نتوانستم فهرستی شبیه به این از بودجه کشورهای دنیا در سال ۲۰۱۲ میلادی پیدا کنم تا بتوانم بودجه امسال ایران را با بودجه سال ۲۰۱۲ کشورهای دنیا مقایسه کنم. ولی چون مقدار رقم بودجه امسال ایران نسبت به پارسال تغییر زیادی نکرده، بودجه پارسال ایران را با رقم درآمدهای چند کشور مقایسه کردم. (با این توضیح که آمار سازمان سیا بر اساس تخمین است و درآمد سال گذشته ایران ۱۳۰ میلیارد دلار ذکر شده. فرض من این بوده که به دلیل شفافیت اقتصادی در دنیای غرب، تخمینها با واقعیت تفاوت چشمگیری ندارند.)

یک تصور عمومی وجود دارد که هر قدر بودجه کشوری بیشتر باشد، وضعیت مردمش بهتر است. این تصور علمی نیست. ولی رقم بودجه و درآمد نشانه ساده ای از پولداری یا فقر یک ممکلت هست.

حالا با این توضیحات و تصویری که از وضعیت رفاه در دنیا دارید بد نیست بدانید که:

بودجه نزدیک به ۵۰۰ میلیارد دلاری ایران، کمابیش با درآمد سال ۲۰۱۱ دولت استرالیا برابر است. دو برابر درآمد پارسال کشورهایی مثل اتریش و بلژیک است، ۲۰ برابر دولت کشور اروپایی بلاروس، چهل برابر دولت بنگلادش و ۳۵۰ برابر دولت کشور دوست، همسایه و همزبان یعنی افغانستان.

ولی از آن طرف، بودجه امسال ایران تقریبا دو سوم درآمد پارسال دولت کانادای میهمان پذیر است. نصف درآمد دولت بریتانیای کبیر، یک چهارم آلمان، یک پنجم متحد استراتژیک، چین و یک ششم در آمد سال ۲۰۱۱ قدرتهای بزرگ اقتصادی دنیا یعنی ژاپن و آمریکا.

این میان وضع اسرائیل چطور است؟ بالاخره دشمن شماره یک ایران در منطقه اسرائیل است و دو کشور بعید نیست دیر یا زود به صورت هم پنجولهای مرگبار بکشند. بودجه ایران، هشت برابر درآمد پارسال دولت کشور اسرائیل است.

در میان کشورهایی که احتمالا انتظار ندارید، بودجه امسال ایران ۱۰۰ میلیارد دلار از درآمد سال ۲۰۱۱ دولت اسپانیا کمتر است، دو برابر درآمد دولتهای هلند، کره جنوبی، پاکستان، عربستان سعودی و نروژ است، سه برابر دولت ترکیه، چهار برابر دولتهای فنلاند و پرتغال، ۱۰ برابر دولتهای جمهوری چک و مصر و ۵۰۰ برابر درآمد دولت فیجی!

Advertisements