یک مستند درباره استیو جابز

بدست K.

در میان دهها مستندی که درباره استیو جابز ساخته شده، انتخاب یکی آسان نیست. ضمن اینکه دیدن مستند درباره استیو جابز، تنها جستجو برای یافتن اطلاعاتی بیشتر از چگونگی راه اندازی اپل و ماجرای اخراج او و راه اندازی پیکسار و بازگشت به اپل نیست. اسیتو جابز آنقدر مهم است و آنقدر معروف است که وقتی از دنیا رفت، سطحی ترین گزارشها در رسانه ها به بخشهایی از زندگی حرفه ای او اشاره کردند و عملا حالا دیگر این اطلاعات، در دسترس همه هست.

ولی مستند شبکه PBS به نام «استیو جابز، آخرین چیز Steve Jobs, One last thing»، عملا از این موضوعات تکراری فراتر نمی رود. این مستند درباره بخشی از زندگی استیو جابز است که بر زندگی همه ما اثر گذاشته است: استیو جابز مخترع.

اگر مستند را ببینید اطلاعات تازه تر و عمیق تری درباره چگونگی راه اندازی اپل، موفقیت اولیه آن، کودتا علیه استیو جابز در اپل و اخراج او، راه اندازی شرکتهای Next و پیکسار، بازگشتش به اپل و آغاز موفقیت دوباره اپل با آی مک و آی پاد به دستتان می آید. درباره آخرین موضوع یعنی بازگشت به اپل و موفقیت دوباره، اطلاعات چندان متفاوت از آن چیزی که می دانید، نیستند.

در این مستند از زندگی خانوادگی استیو جابز هیچ خبری نیست. با هیچ یک از خویشاوندان و اعضای خانواده اش مصاحبه نشده. درباره استیو جابز مخترع هم نوری بر بخشهای ناآشنای زندگی حرفه ای او تابانده نمی شود.

در عوض همکاران سابق او مفصل درباره روزهای اول حرف می زنند و ماجراهای ۲۰ سال اول زندگی حرفه ای استیو جابز در دنیای کامپیوتر با حوصله شرح داده می شود.

در فرم و ساخت مستند هم، با اینکه محصولی تر و تمیز است، اما ارزشهای تولیدی این مستند برای کسی که بر دنیای تصویر تاثیری خارق العاده گذاشته، چندان بالا نیست. تنها با دو هنرمند درباره استیو جابز مصاحبه شده: ویل آی آم از گروه بلک آید پیز و ادی ایزارد، بازیگر و کمدین سرشناس. دست برقضا ویل آی ام در یکجای مصاحبه می گوید: «در خانه هر موزیسین یک مک هست.» برای آدمی که چنین تاثیری بر صنعت موسیقی گذاشته، موسیقی این مستند به شدت ابتدایی و ساده است. ضمن اینکه این روزها فاینال کات پرو حتی در هالیوود هم استفاده می شود و برای کسی که چنین ابزاری را در اختیار سینما گذاشته، فرم مستند هم بسیار ابتدایی و استاندارد است.

نمره کلی مستند – با اندکی آسان گیری – از نظر من نمره قبولی است، ولی ۱۰ از ۲۰. حتی ۲۵ صدم هم بالاتر نیست. و اگر بخواهم کمی مته به خشخاش بگذارم رد می شود و باید شهریور دوباره امتحان بدهد.

Advertisements